Dofinansowanie

Sfinansowano ze środków państwowego funduszu celowego

Nazwa funduszu: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Nazwa projektu: Rozwój i poprawa funkcji turystycznych na terenie Gminy Boguszów-Gorce

  • Budowa szlaku turystycznego „Jubileuszowy szlak Dookoła Boguszowa-Gorc”,
  • Budowa i przebudowa tras rowerowych Downhill i MTB

Wartość dofinansowania: 450.000,- zł

Całkowity koszt inwestycji: 450.000,- zł

Opis inwestycji:

Szlak Jubileuszowy

W ramach realizacji zadania powstał pięćdziesięciokilometrowy jubileuszowy szlak turystyczny, który upamiętnia połączenie w roku 1973 w jeden organizm miejski trzech miejscowości: Boguszowa, Gorc i Kuźnic. Szlak tworzy pętlę wokół Boguszowa-Gorc i przebiega przez szczyty trzech najwyższych gór: Chełmca, Dzikowca i Mniszka. Został wytyczony z uwzględnieniem wszystkich dzielnic miasta i przez tereny, z których rozpościera się najlepszy widok zarówno na Góry Kamienne, jak i pasmo Karkonoszy wraz z najwyższym ich szczytem – Śnieżką. Turyści mają możliwość zobaczenia na szlaku miejsc interesujących historycznie i krajobrazowo. Trasa została oznakowana nietypowo trzema kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. W ten sposób oznakowanie szlaku nawiązuje do barw flagi Boguszowa-Gorc.

Trasa MTB

W ramach tego samego zadania powstaje trasa MTB usytuowana wokół stadionu przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach. Jest to miejsce tradycyjnie wykorzystywane do organizacji ogólnopolskich zawodów MTB, w tym między innym zawodów Górale na Start, imprezy sportowej wpisanej na stałe do kalendarza cross country, olimpijskiej odmiany kolarstwa górskiego. Trasa będzie liczyć ponad 2000 m. Będzie ogólnie dostępna dla każdego, kto zechce sprawdzić swoje umiejętności na trasie MTB, która znajduje się w sąsiedztwie boiska sportowego położonego najwyżej w Polsce.

Trasa Downhill

W ramach tego samego zadania wykonany został I etap budowy trasy Downhill na terenie ośrodka OSR Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach. Etap ten obejmował pozyskanie i zrywkę drzew, ich przetarcie w celu przygotowania materiału do budowy konstrukcji na trasie Downhill. Wykonany został także Program Funkcjonalno-Użytkowy dla trasy liczącej 1700 m, przeznaczonej docelowo do zjazdów grawitacyjnych na rowerze.