Trasy rowerowe

Zachęcamy wszystkich miłośników jazdy na rowerze do odkrywania naszego pięknego regionu poprzez zróżnicowane trasy rowerowe. Jazda na rowerze to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Niezależnie od poziomu zaawansowania, w naszym regionie znajdziesz trasy rowerowe odpowiednie dla siebie. Od łagodnych ścieżek dla początkujących po wymagające trasy dla zaawansowanych.

Zapraszamy na szlaki rowerowe które zaczynają się i kończą przy dolnej stacji kolei linowej Ośrodka „Góra Dzikowiec” Są to dwie trasy poprowadzone po istniejących drogach leśnych o długości 6 i 7km. Wytyczone z myślą o rowerzystach górskich z podstawowymi lub średnimi umiejętnościami jazdy w terenie.

Trasa R1

Pierwsza z nich jest trasą łatwiejszą, która rozpoczyna się na dolnej części stoku narciarskiego i po dojechaniu do drogi leśnej prowadzi w stronę osiedla górniczego w Starym Lesieńcu. Jest to trasa po drogach o małym nachyleniu, u podnóża góry Dzikowiec, z widokami na Boguszów-Gorce. 

Długość: 7 km
Suma przewyższeń: 164 m
Średni czas przejazdu: 30 min

Trasa R2

Druga trasa jest bardziej wymagająca ze względu na większą liczbę podjazdów i jednego dłuższego zjazdu o średnim nachyleniu. Również prowadzi głównymi drogami leśnymi, jednak odbija na mniej uczęszczane ścieżki.

Zaczyna się asfaltową drogą z Ośrodka i przed drugim przejazdem kolejowym odbija w prawo w las. Główną atrakcją tej trasy jest polana z  piękną panoramą na górę Dzikowiec, Unisław oraz Boguszów-Gorce. Po wjechaniu na polanę czeka nas zjazd w stronę linii kolejowej i dalej wzdłuż wijącego się strumienia prowadzi w stronę stawu. Tutaj są dwie opcje prowadzi trudniejszą drogą na której trzeba omijać podmokłe miejsca, lub wracać do przejazdu kolejowego szeroką drogą leśną, którą wcześniej przyjechaliście w to miejsce. Następnie po krótkim odcinku asfaltowym wjeżdżamy w las żeby wyjechać na stoku lub  rozpocząć trasę R1.

Długość: 6 km
Suma przewyższeń: 185 m
Średni czas przejazdu: 45 min

Trasa DH

Start i meta oddalone są od „wyciągu” o około 500m z czego 300m przejedziesz z rozpędu. Wysiadając udaj się drogą za wieżą widokową jadąc prosto pod górę. Resztę trzeba podejść. Długość trasy to 1250m, poziom dla zaawansowanych.   W skrócie trasa prowadzi po naturalnie pofałdowanym terenie, z małymi uskokami i dwoma drewnianymi dropami (te ostatnie można ominąć). Najtrudniejsza jest ścianka w środku trasy która ma objazd. Trudność zjazdu tą trasą polega na umiejętności pokonywania nagle załamującego się terenu i balansowaniu na stromej krętej ścieżce. Nauczenie się tej trasy sprawia że wiele innych tras będzie dla Ciebie łatwiejsze.   Zjazd zaczyna się na szczycie Dzikowiec Wielki 836m. Początkowy odcinek to wąska w miarę płaska ścieżka pomiędzy drzewami, z dołami/garbami i korzeniami. Następnie robi się stromiej i bardziej kręto. Po pokonaniu kilku band, wjeżdżamy w szybszy „trawers” czyli prawie prostą ścieżkę poprowadzoną w stronę najtrudniejszego odcinka trasy. Czekają tam na Was przeskoki przez korzenie, uskoki w bandy i to na coraz większym nachyleniu. Kiedy myślicie że najtrudniejsze macie za sobą, wjeżdżasz na ściankę i tam są dwie opcje:   w prawo na „pion” kilka band urozmaicone uskokiem z korzeni lub w lewo objazd łagodniejszą linią z jednym stromym nawrotem.   Po tym odcinku teren będzie się wypłaszczać ale do pokonania jest kilka ciasnych zakrętów po których przejeżdża się drogą leśną na łagodny odcinek. Po nim kamienie i pierwszy na dole drewniany drop, następnie prosta, kończącą się zwalniającymi bandami przed największym dropem, też drewnianym ze stromym lądowaniem po którym osiągasz dużą prędkość. Następnie  banda w prawo. Po kilkudziesięciu metrach dojedziesz do końca trasy, zjedz ostrożnie na drogę leśną i skręć w prawo w stronę „kanapy”. Bez ociągania dotarcie na start, zjazd i powrót zajmują 20-25min. Przeciętny czas przejazdu trasą na zawodach to 2min.20 sek.

Pierwsza DH1, trudniejsza oddalona jest od górnej stacji kolei linowej. Po wjechaniu koleją na górną stację, należy pojechać w prawo,  minąć wieżę widokową i dalej na szczyt Dzikowiec Wielki 856m. Tam znajduje się start. Po dojechaniu do mety trzeba wrócić drogą leśną do Ośrodka. Dojście i powrót mają  po około 500m.

Trasa DH 2

Druga trasa DH 2 nazywana też FRką bierze początek przy górnej stacji kolei linowej. Trasa przebiega przy stoku, w pobliżu kolei linowej. Jest trasą łatwiejszą, ale za to bardzo atrakcyjną ze względu na wiele drewnianych elementów. Konstrukcje drewniane są pokryte antypoślizgową siatką. Rowerzyści jeżdżą po niej nawet w deszcz.

W tej chwili trwają prace remontowe na trasie. Ich zakończenie zaplanowane jest w roku 2024. Śledźcie nasze FB, gdzie na pewno damy info o otwarciu jednej z najbardziej ulubionych tras grawitacyjnych w Polsce.

Pętla rowerowa MTB „Trzy Szczyty” – zielona – PLANOWANA

długość około 35 km,

  • przewyższenia około 1000 metrów (wielkość przewyższeń uzależniona jest od kierunku jazdy oraz miejsca startu),
  • trasa zaplanowana jest w formie dwukierunkowej pętli,
  • kolor oznakowania: zielony

Początek i koniec np. stadion przy ul. Olimpijskiej w Boguszowie-Gorcach (dzielnica Gorce).

Przebieg: ul. Olimpijska – ul. Kościuszki – ul. Chopina – Wyżyna Jabłonowska – drogi leśne u podnóża Chełmca – ul. Witosa – Chełmiec – stary nasyp kolejowy – Osiedle Krakowskie – ul. A. Walentynowicz  – ul. Wrzosowa – droga wzdłuż skrajni lasu – ul. 1 Maja – przejazd kolejowy – ul. Miła – droga leśna u podnóża Dzikowca – OSR Dzikowiec – boczna nartostrada – górna stacji kolei – Dzikowiec Wielki – Dzikowiec Mały – Pięć Stawów – ul. Głowackiego – łąki/pastwiska (żółty szlak PTTK) – ul. Racławicka – Plac Odrodzenia – ul. Kusocińskiego – stadion – ścieżki na Górze Parkowej – ul. Łączna – droga polna (wzdłuż drogi 367) – u podnóża Mniszka (w prawo wzdłuż ogrodzenia pastwiska) – wjazd na Mniszek od strony ul. Łącznej – Mniszek – zejście w stronę drogi asfaltowej – w prawo drogą leśną w stronę Gorc – ścieżka rowerowa przy stadionie.

W okolicy Masywu Dzikowca istnieje możliwość przejścia na trasę rowerową „Wokół Masywu Dzikowca” w kolorze żółtym.

Pętla rowerowa „Wokół Masywu Dzikowca” – żółta – PLANOWANA

długość około 13,5 km,

  • przewyższenia około 500 metrów (wielkość przewyższeń uzależniona jest od kierunku jazdy oraz miejsca startu),
  • trasa zaplanowana jest w formie dwukierunkowej pętli,
  • kolor oznakowania: żółty

Początek i koniec: Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach.

Przebieg: dolna stacja OSR Dzikowiec – podjazd boczną nartostradą, następnie skręt w druga drogę w lewo i zjazd w stronę potoku Unisławka – przejazd wzdłuż potoku do Unisławia Śląskiego (do wiaduktu kolejowego) – następnie odbijamy w prawo (wzdłuż zielonego szlaku turystycznego) w stronę Polanki – trawersem wokół Sokółki i pod Dzikowcem aż do Pięciu Stawów – skręt w prawo wzdłuż skrajni lasu, a następnie przez las do OSR Dzikowiec. 

Na trasie istnieje możliwość przejścia na trasę rowerową „Trzy Szczyty” w kolorze zielonym.

Górale BikePARKowa – W BUDOWIE

Trasa kultowych zawodów „Górale na Start” i dobudowane wokół niej singletracki wokół Góry Parkowej i stadionu przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach.

Trasa rowerowa wokół Wałbrzycha

Trasa rowerowa wokół Powiatu wałbrzyskiego